Problem plam i zacieków na elewacji po deszczu, czy tego chcemy, czy nie, niestety często spędza nam sen z powiek. Nieestetyczne zanieczyszczenia nie tylko kiepsko się prezentują, ale mogą powodować także bardziej niebezpieczne zjawiska, typu przeciekanie, czy rozwój pleśni i grzybów. Dlatego jeśli temat ten jest Ci szczególnie bliski lub chcesz uchronić się przed tym niewdzięcznym kłopotem, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z małym poradnikiem!
Jak uniknąć zacieków na elewacji?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że działania prewencyjne, czyli takie, które możemy podjąć zapobiegawczo, z wyprzedzeniem, nawet w sytuacji, kiedy problem ten jeszcze nas nawet nie dotknął, to najlepszy sposób, aby się przed nim uchronić lub chociaż opóźnić moment jego wystąpienia. Dlatego właśnie tak ogromne znaczenie ma utrzymywanie zawsze czystej i zadbanej elewacji na co dzień oraz regularna jej konserwacja i wykrywanie najmniejszych nawet usterek, co sprzyja nie tylko samej estetyce i pozytywnym wrażeniom wizualnym, ale właśnie także, a może i przede wszystkim, ochronie budynku przed uszkodzeniami.
Oczywiście, warto także przy okazji wspomnieć, że już na etapie budowy i projektowania domu, polecamy gruntownie zastanowić się, jaki rodzaj elewacji sprawdzi się najlepiej. Nie jest to w żadnym razie temat, przy którym warto oszczędzać kosztem jakości i wytrzymałości materiału. Pamiętajmy, że elewacja to powierzchnia, którą kładziemy „na lata”, dlatego tak istotne jest, aby była to inwestycja skrupulatnie przemyślana oraz przeanalizowana. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład zastosowanie specjalnej powłoki hydrofobowej, tworzącej warstwę odporną na wilgoć, a tym samym na plamy na elewacji po deszczu, czy śniegu.
Dlaczego elewacja jest mokra?
Jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się zacieków na ścianach zewnętrznych? Niestety deszcz oraz inne czynniki atmosferyczne mogą bardzo negatywnie oddziaływać na wygląd i stan budynków. Często problem mokrej, pełnej zacieków, czy nawet pleśni elewacji, jest konsekwencją nieodpowiedniego ocieplenia obiektu budowlanego, nieprawidłowej izolacji termicznej, niedostatecznej wentylacji, czy innych uchybień natury technicznej. Ponadto może być związany z uszkodzeniami konstrukcyjnymi, nieszczelnościami lub problematycznym podłożem, a także pojawić się wskutek błędnego nałożenia tynku, czy innej wybranej nawierzchni.
Jak można usunąć plamy i zabrudzenia pojawiające się na elewacji?
Jeżeli mimo najlepszych chęci, plamy i zacieki na elewacji po deszczu już się pojawiły, jedyne co możemy zrobić, to jak najszybciej i najskuteczniej zabrać się do ich usunięcia. W pierwszym kroku należy dokładnie się im przyjrzeć, tak, aby ocenić, z czym dokładnie musimy się zmierzyć, czyli zdiagnozować przyczynę problemu. Zawilgocona powierzchnia powinna jak najszybciej zostać osuszona. Co będzie nam potrzebne do pozbycia się takich zabrudzeń? Po jakie narzędzia polecamy sięgnąć? Na rynku znajdziemy ogromny wybór różnego rodzaju osuszaczy, nagrzewnic, żeli i innych skutecznych maszyn oraz preparatów.
Warto wspomnieć, że wybór odpowiednich środków, powinien być dokonywany w oparciu o zastosowany materiał elewacyjny, w zależności czy będzie to tynk, cegła, czy może drewno. Koniecznie polecamy sięgać po produkty przeznaczone stricte do danej powierzchni, co zminimalizuje ryzyko uszkodzeń, a także zapewni jak najlepszą skuteczność w walce z uporczywymi zabrudzeniami oraz zaciekami. Można skorzystać zarówno z technik manualnych, jak i rozwiązań mechanicznych.
Wśród prostych, domowych sposobów warto wymienić, chociażby ocet, sodę oczyszczoną, czy po prostu wodę z mydłem. Jednak choć takie środki są tanie, łatwo dostępne i ekologiczne, często mogą niestety okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji polecamy sięgnąć po mocniejsze specyfiki chemiczne i bardziej zaawansowane metody, a nawet skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą w prawidłowym osuszeniu budynku oraz zaplanowaniu kolejnych, fachowych kroków, dzięki którym w przyszłości problem ten już się więcej nie pojawi. Sprawdzone rozwiązanie to poprawa izolacji termicznej budynku lub zmiana nawierzchni elewacyjnej na lepszą, nowocześniejszą i odporniejszą na wilgoć.
Jak wygląda grzyb na elewacji?
Grzyb pojawiający się na elewacji budynku to bardzo nieestetyczny, a także szkodliwy dla zdrowia problem, dlatego w tym przypadku konieczne jest podjęcie radykalnych i natychmiastowych kroków – sięgnięcie po profesjonalne preparaty oraz fachową pomoc. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z grzybem, algami albo pleśnią? Sygnałem alarmującym będą pojawiające się na elewacji zielone, czarne lub białe plamy.