Kostka brukowa to materiał chętnie wybierany do aranżacji przydomowych przestrzeni: na podjazdów, tarasów, czy ścieżek. To, jak się prezentuje, w jakim jest stanie technicznym oraz estetycznym, oddziałuje na odbiór całego otoczenia. Zapraszamy na mały poradnik, w którym poszukamy tanich, dostępnych od ręki, a jednocześnie skutecznych sposobów na to, jak wyczyścić kostkę brukową i zachować ją w doskonałej kondycji na dłużej.
Dlaczego kostka brukowa tak łatwo się brudzi?
Kostka brukowa to niezwykle solidny i trwały budulec, posiadający wiele niezaprzeczalnych zalet: przede wszystkim jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, łatwa i bezproblemowa w montażu, a ogromny wybór kolorów i kształtów pozwala na stworzenie z jej pomocą wymarzonej przez siebie aranżacji.
Niestety kostka brukowa nie jest tworzywem idealnym – mimo całego szeregu pozytywnych cech, posiada także pewną drobną wadę, a mianowicie niestety łatwo się brudzi. Dzieje się tak, ponieważ narażona jest na działanie najróżniejszych warunków atmosferycznych: latem na upalne, palące słońce, które może powodować jej blaknięcie i przebarwienia, w chłodniejszych miesiącach na intensywne opady deszczu, gradu albo śniegu.
Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami łatwo mogą ulegać różnego rodzaju zabrudzeniom, a także porastać mchem, trawą albo chwastami. Jeżeli natomiast kostka znajduje się na podjeździe lub w garażu, będzie dodatkowo narażona na plamy z oleju, czy smaru samochodowego.
Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej
Jak wyczyścić kostkę brukową szybko, tanio i skutecznie? Warto wiedzieć, że wcale nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy na profesjonalny sprzęt, ani silne, inwazyjne środki chemiczne, żeby zadbać o przydomową kostkę brukową i zachować w świetnym wizualnie stanie. Należy wspomnieć, że takie działania są o wiele bezpieczniejsze i ekologiczne, pozwalające zadbać o nasze naturalne środowisko – silnie żrące preparaty zdecydowanie nie są najlepszym pomysłem z uwagi na ogrodowe rośliny, owady, małe zwierzęta, a także jeżeli z podwórka korzystają dzieci. Polecamy sięgać po zwykłe, domowe specyfiki, które na ogół każdy z nas posiada w swojej kuchennej szafce. Co konkretnie sprawdzi się najlepiej?
Czyszczenie kostki brukowej octem
Ocet to tani, łatwo dostępny, a jednocześnie sprawdzony specyfik na czyszczenie przydomowej kostki brukowej. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji pół na pół, rozprowadzić na zabrudzonej powierzchni, a następnie pozostawić na kilka kolejnych minut. Po tym czasie wystarczy go spłukać na przykład wodą z ogrodowego węża.
Czyszczenie kostki brukowej sodą
Kolejnym świetnym pomysłem może być wykorzystanie sody oczyszczonej, która idealnie sprawdzi się do usuwania plam z oleju albo smaru, a także do walki z chwastami. Gotowy roztwór sody wymieszanej z wodą najlepiej nanieść szczoteczką lub za pomocą spryskiwacza na zabrudzone miejsca. Tak przygotowana piana potrzebuje kilku minut na działanie, a następnie wystarczy ją dokładnie spłukać wodą. Warto również spróbować mieszanki obu tych składników: sody oraz octu razem. Zachodzące pomiędzy nimi reakcje chemiczne mogą okazać się jeszcze bardziej skuteczne oraz wspomóc czyszczenie szczególnie trudnych i uporczywych plam czy zabrudzeń.
Jak wykorzystać kwasek cytrynowy?
Kwasek cytrynowy również chętnie stosujemy do ekologicznego sprzątania w naszych domach. Szczerze polecamy wykorzystać go także do czyszczenia brukowanego podjazdu albo tarasu. Rozmieszany z wodą w proporcji 1:5, ze względu na swoje wybielające i odplamiające właściwości, świetnie sprawdzi się szczególnie na rdzę, osad, czy inne trudne do usunięcia plamy.
Czyszczenie kostki brukowej – zastosuj metody mechaniczne
Nie zapominajmy także, że nawet czysta woda, zwłaszcza pod wysokim ciśnieniem, czy to z węża ogrodowego, czy z profesjonalnej myjki ciśnieniowej, może okazać się nieocenioną pomocą przy czyszczeniu kostki brukowej. Należy być jednak ostrożnym i podejmować się takich zabiegów z wyczuciem – tak, aby nie uszkodzić struktury bruku i nie narobić jeszcze większych, niepotrzebnych szkód.
Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej?
Mech porastający wolne przestrzenie na kostce brukowej to niestety częsty i powtarzający się problem. Najłatwiej pozbyć się go za pomocą octu lub kupując specjalne preparaty służące do walki z mchami, porostami, glonami oraz chwastami. Zabiegi te warto wykonywać systematycznie. Warto wiedzieć, że regularna konserwacja oraz impregnacja powierzchni pozwala stworzyć dodatkową warstwę ochronną, dzięki której kostka brukowa stanie się odporniejsza na zabrudzenia oraz porost roślin.
FAQ
Czym wyczyścić mocno zabrudzoną kostkę brukową?
Polecamy stosować naturalne, domowe środki i ekologiczne metody (ocet, soda, kwasek cytrynowy, mycie ręczne), a w trudniejszych przypadkach bardziej inwazyjne środki (gotowe preparaty chemiczne, myjki pod wysokim ciśnieniem).
Czy ocet niszczy kostkę brukową?
Nie, ocet to bezpieczny środek, którym bez obaw można czyścić kostkę brukową tak często, jak się tego potrzebuje.
Czy sól kuchenna niszczy kostkę brukową?
Tak. Niestety żadne preparaty solne nie będą odpowiednie do czyszczenia kostki brukowej. Może ona niszczyć strukturę materiału oraz powodować nieestetyczne odbarwienia.
Czy soda niszczy kostkę brukową?
Soda to bezpieczny środek, który może pomóc rozpuścić trudne zabrudzenia i pozbyć się plam bez szkody dla stanu technicznego kostki brukowej, a także dla środowiska.