Kostka brukowa na tarasie czy podjeździe to świetny materiał budowlany, który wykazuje wiele niepodważalnych zalet. Przede wszystkim jest niedroga, trwała, bezproblemowa w montażu, nie niszczy się mimo upływu lat, tak jak inne alternatywne tworzywa. Jednak również i ona z biegiem czasu się brudzi. Narażona jest w końcu zarówno na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, jak i na wszelakie zabrudzenia pojawiające się na skutek eksploatacji. Częstym problemem bywają niestety plamy olejowe występujące na jej powierzchni. Jak zabrać się do ich usunięcia? Czy stare, mocno wsiąknięte i zastygłe plamy z oleju da się w ogóle dokładnie zlikwidować? Sprawdzamy!
Skąd biorą się plamy z oleju na kostce brukowej?
Jeżeli kostka brukowa znajduje się w bliskim otoczeniu samochodów, czy innych pojazdów, prędzej czy później prawdopodobnie zdarzy się jakiś wyciek spowodowany problemami z nieszczelnością, uszkodzeniem i wydobywaniem się oleju z silnika, który niestety wsiąknie w jej nawierzchnię, powodując nieestetyczne, trudne do usunięcia plamy i przebarwienia. Również podczas tankowania olej może się wychlapać, narażając kostkę na zabrudzenie. Inne źródła oleju na kostce brukowej to na przykład także sprzęt ogrodowy typu kosiarki, czy też losowe przypadki, jak wylanie się oleju na kostkę podczas różnego rodzaju prac naprawczych, czy nawet gotowania, na przykład grillowania na brukowanym tarasie.
Domowe sposoby na czyszczenie plam olejowych z kostki
Jak usunąć olej z kostki brukowej domowym sposobem? Niestety nie jest to zbyt łatwe zadanie, ponieważ olej z łatwością wnika w porowatą, niezwykle chłonną strukturę bruku, mocno się w niego wżerając. Nie należy jednak zbyt szybko się poddawać, ponieważ tłuste, olejowe plamy, nie tylko nieestetyczne się prezentują, ale wpływają także negatywnie na stan techniczny materiału, wytrzymałość kostki brukowej i jej trwałość. Przede wszystkim ważne jest, aby na takie plamy zadziałać od razu! Im szybciej się za to weźmiemy, tym większe prawdopodobieństwo, że misja czyszczenia zakończy się sukcesem. Jednak nawet bardzo stare i zaschnięte plamy warto starać się usunąć. Nawet jeżeli nie znikną całkowicie, ich widoczność zmniejszy się, a efekt zdecydowanie i tak się opłaci.
Jedną z prostych domowych metod jest posypanie plamy olejowej piaskiem. Dzięki takiemu zabiegowi olej choć częściowo wsiąknie w jego drobinki, przez co stanie się łatwiejszy do późniejszego usunięcia. Taki sposób sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku świeżych plam. Do starych plam olejowych warto wypróbować płyn do naczyń wymieszany z wodą, nałożony szorstką gąbką albo szczotką. Inne warte przetestowania domowe specyfiki to na przykład soda oczyszczona, proszek do prania, rozpuszczalnik oraz środek do czyszczenia piekarnika, czy innych wyjątkowo tłustych, uporczywych plam.
Kiedy przychodzi pora na mocniejsze chemiczne?
Niestety nie zawsze domowe i naturalne sposoby czyszczenia nawierzchni brukowej z oleju mogą okazać się wystarczające. Zwłaszcza stare plamy z oleju na kostce brukowej mogą okazać się wyjątkowo niewdzięczne i wymagające sięgnięcia po mocniejsze, bardziej zdecydowane środki. Jednym z wartych uwagi sposobów jest wykorzystanie w tym celu myjki ciśnieniowej o dużej mocy, z zastosowaniem gorącej wody oraz specjalistycznych preparatów dostępnych na rynku. A może domestos na plamy na kostce brukowej to dobre rozwiązanie? Warto spróbować, jednak koniecznie należy najpierw rozcieńczyć go z wodą oraz wykonać mały test na niezbyt widocznym fragmencie bruku, tak aby przekonać się, czy nie spowoduje on niepożądanych odbarwień.
A czy da się jakoś zabezpieczyć kostkę przed plamami z oleju? Dobrym sposobem może być jej zaimpregnowanie – dzięki temu wytworzy się swoista dodatkowa warstwa ochronna i jej powierzchnia nie będzie aż tak mocno absorbować tłuszczu.